Szkolenia nauczycieli

 

W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego nauczyciele szkół z terenu naszej gminy wzięli udział w licznych szkoleniach, które odbyły się w ramach projektu ,,W krainie kompetencji”.Ich tematyka była bardzo różnorodna.

Pogłębiliśmy wiedzę w zakresie doskonalenia kompetencji kluczowych i ich związku z podstawą programową.  Tu m.in. poznaliśmy taksonomię Blooma oraz sporo ciekawych metod pracy z uczniem, które będą inspiracją do innych niż dotychczas form aktywności na lekcji.

Szkolenia z zakresu sztuki efektywnego nauczania i doskonalenia kompetencji kluczowych oprócz teoretycznej podbudowy poruszanych zagadnień dostarczyły  pomysłów na uatrakcyjnienie przebiegu lekcji i aktywizację uczniów podczas zajęć. Zaprezentowane zostały też interesujące pomoce dydaktyczne.

Kolejne pomysły na uczynienie lekcji bardziej atrakcyjną pojawiły się na szkoleniu z zakresu stosowania narzędzi TIK  w pracy nauczyciela.Niezwykle cenna okazała się też nauka obsługi tablicy interaktywnej oraz monitora dotykowego, gdyż wkrótce szkoły zostaną wyposażone w ten sprzęt.

Podczas szkolenia o metodzie eksperymentu poznaliśmy najnowsze teorie dotyczące istoty uczenia się, a w tym kontekście nauczanie problemowe, eksperymentu i doświadczeń oraz rolę nauczyciela podczas stosowania tych metod.

Wiedzę dotyczącą funkcjonowania ucznia z różnymi deficytami mieliśmy okazję pogłębić na szkoleniu dotyczącym pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wzbogaciliśmy swój warsztat pracy o techniki uczenia się wykorzystywane w pracy  z takimi dziećmi, znalazły się wśród nich m.in. krok po kroku-tancerek, śnieżna kula, mapa myśli, czy też głośna ostatnio metoda Biofeedback.

Szkolenie z zakresu zajęć teatralnych pozwoliło na usystematyzowanie ogólnych wiadomości i lepsze zrozumienie pojęć związanych z teatrem. Pokazane zostały różne sposoby integracji grupy teatralnej, metody  rozwijania umiejętności umożliwiających wejście w rolę, sposoby wyrażania uczuć.Szkolenie pokazało, jakimi metodami  wzbogacać  osobowość ucznia, wspierać jego  rozwój oraz kształtować  wrażliwość, wyobraźnię i poczucie estetyki. Nauczyliśmy się wielu nowych metod pracy z dziećmi na kółkach teatralnych. Będą one przydatne podczas przygotowania i prezentacji szkolnych przedstawień, a także na lekcji, kiedy stosowana będzie metoda dramy.

Niezwykle ciekawe okazały się warsztaty z animatorem rękodzieła.Rozwinęły one kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, sprawność manualną oraz ukształtowały poczucie estetyki i dobrego smaku. Nauczyły cierpliwości i staranności, ale przede wszystkim dały dużo radości podczas pracy twórczej. Uczestnicząc w zajęciach można było  poznać różnorodne techniki rękodzieła i sposoby ich wykorzystywania w codziennym życiu. Program zajęć był bardzo ciekawy oraz, co najważniejsze, dostosowany do stopnia zaawansowania i indywidualnych możliwości uczestników. Przyjazna atmosfera sprzyjała twórczemu działaniu. Zakres zajęć obejmował różne techniki pracy z rękodzieła: decoupage, quilling , scrapbboking, makrama, papierowa wiklina, tworzenie zawieszek choinkowych, bombek, robienie biżuterii.

Cechami wspólnymi wszystkich modułów szkoleń ,,W krainie kompetencji”był ich warsztatowy charakter,  profesjonalizm prowadzących, pełne zaangażowanie uczestników oraz miła atmosfera.

Rozmiar czcionki
Kontrast